تاریخچه توکا فولاد

تاریخچه و موضوع فعالیت توکا فولاد

شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد در سال 1367 با نام شرکت تولیدی کارکنان مجتمع فولاد مبارکه تاسیس گردید و هدف بنیادین و فلسفه وجودی شرکت در ابتدا ، پشتیبانی فولاد مبارکه اصفهان در زمان ساخت بود ولی خوشبختانه این ایده چنان شکوفا شد که پس از راه اندازی مجتمع فولاد مبارکه در سال 1371 نه تنها از حجم پروژه های شرکت کاسته نشد بلکه شرکت در برنامه های توسعه، تامین تدارک مواد اولیه و تجهیزات و انجام پروژه های تخصصی فولاد مبارکه، فعالیتهای خود را گسترش داد.

شرکت در سال 1378 سهامی عام گردید و در سال 1380 در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد. از این پس به عنوان یک شرکت سرمایه گذاری(هلدینگ) دوران جدیدی را در حیات خود آغار و با به کارگیری افراد متخصص با دانش حاصل از سالها فعالیت و خدمت در صنعت فولاد، که درک دقیق و واقع بینانه ای از نیازها و زمینه های توسعه و صنعت فولاد داشتند، نیازها را شناسایی نمود و پیشنهادها را در قالب طرح های سرمایه گذاری مورد تجزیه و تحلیل و ارزیابی فنی- اقتصادی قرار داده است.

در حال حاضر گروه توکا در قالب بیش از 30 شرکت مستقل در چارچوب قانون تجارت و حاکمیت سازمانی مستقل تحت راهبری متمرکز ستاد شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد در 5 حوزه زیر فعالیت می نمایند:

1 – حوزه حمل و نقل با بیش از هفت شرکت که 2 شرکت اصلی آن، شرکت توکا ریل و شرکت حمل و نقل توکا میباشند که هر 2 وارد بورس شده اند. با استفاده از ناوگان ریلی توکا ریل و زیر مجموعه آن 35% از کل بار ریلی کشور حمل میشود که معادل 40% بار معدنی کشور میباشد. حمل و نقل توکا نیز با برخورداری از زیر ساخت مناسب و تجهیزات ملکی، بر اساس رتبه بندی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در زمره 10 شرکت برتر حمل و نقل جاده ای کشور به شمار می آید.همچنین شرکت سرمایه گذاری توکافولاد با تاسیس شرکت توکامارین به حوزه حمل و نقل دریایی گام نهاده است.

2 –حوزه تولید: تحت مدیریت گروه تخصصی توکا تولید اسپادان جمع شده و شامل شرکت های صنایع نسوز توکا، ایران ذوب، بهسازان غلطک، لاستیکهای صنعتی میرکو، توکا رنگ و … میباشند.شرکت سرمایه گذاری توکافولاد با خرید سهام شرکت های نسوز آذر و همچنین شرکت معدنی استقلال سپاهان ضمن کامل کردن سبد محصولات نسوز خود به حوزه معدن نیز ورود کرده است.

3- حوزه پیمانکاری در اجرای پروژه های صنعتی، ساختمانی، خدماتی، تعمیراتی و غیره فعالیت دارد. شرکتهای توکا EPC، توکا بتن، راهبران فولاد، توکا سبز، بهسازان خاورمیانه، توکا نیرو در این گروه قرار میگیرد و اجرای پروژه به صورت کلید در دست شامل کلیه خدمات مشاوره، طراحی، تامین تدارک و ساخت و مدیریت اجرای پروژه، تهیه و تولید بتن و سایر مصالح ساختمانی و راه سازی، ساخت، نصب ، راه اندازی و بهره برداری از کارخانجات و صنایع، ایجاد و نگهداری فضای سبز، تامین نیروی انسانی را بر عهده دارند و هم اکنون در حال اجرای پروژه و ارائه خدمت به مشتریان متعدد اعم از فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و سایرین هستند.

4- حوزه بازرگانی در زمینه بازرگانی داخلی و خارجی ، تأمین قراضه مورد نیاز فولاد مبارکه و بازرگانی و همچنین خرید و فروش محصولات فولادی فعال هستند.

5- حوزه مالی شامل شرکت های کارگزاری و سرمایه گذاری فعال در حوزه بورس میباشند. شرکت توسعه توکا، کارگزاری آرمان تدبیر و شرکت اعتماد گستر از شرکتهای این گروه به شمار می آیند و عمدتا مباحث مربوط به راهبری سرمایه گذاریهای مربوط به بازار سرمایه، آماده سازی شرکتها برای ورود به فرابورس و بورس، پرتفوگردانی، اداره امور سهامداران محترم هلدینگ و زیر مجموعه را بر عهده دارند.

شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد هم اکنون در رتبه 83 بین یکصد شرکت برتر ایران جای دارد و در راه طولانی رشد و توسعه آینده خود، برنامه ریزی جامعی طرح نموده است تا دستیابی به جایگاه هفتاد و پنجم در IMI 100 را در افق 1400 هجری شمسی محقق نماید و در این راه با بازسازی تصویر سازمان و هلدینگ سرمایه گذاری توکا فولاد، نام و نشان تجاری و برند خود را به عنوان یکی از شاخص ترین هلدینگ های کشور مطرح سازد.

با نظر به اینکه توکا شامل سبدی از چندین شرکت با فعالیت های متنوع است بنابراین همواره از یک بازدهی مناسب برای سهامداران برخوردار است به ویژه اینکه با برنامه های توسعه که در دستور کار خود دارد یقیناً رشد یافته و بازدهی فعالیت های آن افزایش خواهد یافت. برای محقق شدن افق توسعه شرکت و در ادامه روند تحقق رشد و توسعه،توکافولاد اقدام به افزایش سرمایه شرکت از 2000 میلیارد ریال به 2600 میلیارد ریال نمود و همچنین با کوشش مدیران خود توانست مسیر ورود شرکتهای نسوز توکا و توکا رنگ را به فرابورس فراهم و همچنین در حال آماده سازی مقدمات ورود شرکتهای آسیا سیر ارس و لاستیکهای صنعتی میرکو، ایران ذوب و توکا بتن به فرابورس می باشد. همچنین توکا با خرید 75 درصد از سهام شرکت فولاد کالا (فوکا) گام بزرگی در مسیر توسعه اقتصادی گروه و تامین منافع دراز مدت سهامداران عزیز برداشته است.

سرمایه شرکت 

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 3 میلیون ریال (شامل تعداد 300 سهم،به ارزش اسمی هر سهم 10 هزار ریال) بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ 2،600،000 هزار میلیون ریال (شامل تعداد 2،600،000،000 به ارزش اسمی هر سهم 1000 ریال) در پایان سال مالی منتهی به 1395/12/30 افزایش یافته است.

  شرکت سرمایه گذاری توکافولاد ( سهامی عام ) با نام شرکت تولیدی کارکنان مجتمع فولاد مبارکه به عنوان یک شرکت سهامی خاص درتاریخ 67/3/17 تحت شماره 6124 در اداره ثبت شرکت های اصفهان به ثبت رسید وهم اکنون شرکت با نام شرکت سرمایه گذاری توکافولاد(سهامی عام) فعالیت های خود را ادامه می دهد . این شرکت درتاریخ 1380/8/8 نیز در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است . سرمایه شرکت در حال حاضر 2600 میلیارد ریال وتعداد سهامداران آن بیش از 21000 نفراست .

  آدرس

  اصفهان، خیابان سعادت آباد، خیابان ملاصدرا، خیابان ششم، پلاک12/1

  تلفن

  031-36680510
  031-36686212

  ایمیل

  info@tukaco.ir