توکا فولاد در یک نگاه

تاریخچه و موضوع فعالیت توکا فولاد

شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد در سال ۱۳۶۷ ، به منظور پشتیبانی و ساخت مجتمع فولاد مبارکه تاسیس گردید و پس از راه اندازی فولاد مبارکه شرکت در برنامه های توسعه، تامین و تدارک مواد اولیه و تجهیزات و انجام پروژه های تخصصی فولاد مبارکه، فعالیتهای خود را گسترش داد و هم اکنون به عنوان یکی از معتبرترین گروه های لجستیک صنعت فولاد بشمار می آید. سپس شرکت توکا فولاد در سال ۱۳۷۸ به شرکت (سهامی عام) تغییر ماهیت یافت و از سال ۱۳۸۰ در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته گردید.

در حال حاضر گروه توکا در قالب بیش از ۳۰ شرکت مستقل در چهارچوب قانون تجارت و حاکمیت سازمانی مستقل فعالیت دارد. این شرکت ها مستقیم و غیر مستقیم تحت راهبری متمرکز شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد در ۶  حوزه زیر فعالیت می نمایند:

 1. گروه حمل و نقل در حوزه ریلی با دارا بودن بزرگترین ناوگان ریلی کشور شامل: شرکت توکاریل با دراختیار داشتن ناوگانی بالغ بر ۱۸۰۵ دستگاه واگن لبه بلند شش محوره بصورت انحصاری و ۴۰ دستگاه واگن ۴ محور با حمل ۳۵ درصد بار معدنی ریلی کشور بالاترین رتبه را بین شرکت های ریلی به خود اختصاص داده است و قادر است سالانه ۱۳،۰۰۰،۰۰۰ تن مواد خام را از معادن کشور به مجتمع فولاد مبارکه و سایرمقاصد حمل نماید. شرکت آسیا سیر ارس نیز با دارا بودن نزدیک به ۱۵۰۰ دستگاه واگن رتبه اول حمل بار و تعداد واگن های لبه کوتاه  کشور را در کارنامه خود دارد ،شرکت  توکا کشش با دارا بودن ۸۶۸ دستگاه واگن فله بر و ۵۳ دستگاه واگن حمل پودر مالک ۷۵% واگن های فله بر کشور می باشد.،شرکت  بهین ریل نیزدر زمینه انجام تعمیرات اساسی و دوره ای واگن فعال بوده و در حال حاضر بخش عمده تعمیرات گروه ریلی توکا را به عهده دارد و طبق برنامه ریزی های انجام شده درحال تبدیل به یکی از قطب های بزرگ تعمیرات صنعت ریلی کشور میباشد، همچنین  شرکت راهوار نیرو به عنوان تامیین کننده نیروی کشش با ۱۴ لوکومتیو  در این گروه جای دارد .  درگروه  حمل و نقل جاده ایی شرکت حمل و نقل توکا با برخورداری از زیر ساخت مناسب و تجهیزات ملکی، بر اساس رتبه بندی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در زمره ۱۰ شرکت برتر حمل و نقل جاده ای کشور به شمار می آید که حمل و نقل مواد اولیه و محصولات شرکت فولاد مبارکه را به عهده دارد .
 1. گروه تولیدی: شامل شرکت های صنایع نسوز توکا در زمینه ساخت و تولید کلیه محصولات و فرآورده های نسوز، تعمیر ، نگهداری و ارائه خدمات انواع نسوز ها  با دو کارخانه در استان اصفهان و استان هرمزگان و  فرآورده های نسوز آذر به عنوان بزرگترین تولیدکننده مواد نسوز ایران و تنها تولید کننده محصولات دولومیتی در کشور ، ورق های پوشش دار تاراز چهارمحال به عنوان اولین تولیدکننده ورق های گالوانیزه و گالوالوم رنگی در ایران نام برد، شرکت ایران ذوب نیز  به عنوان برند برتر کشور در تولید گلوله های فولادی مورد نیاز صنعت سیمان ، معادن و فولاد در این گروه جایی دارد. شرکت غلطک ها و لاستیک های صنعتی مبارکه (میرکو) در زمینه مهندسی ساخت و بازسازی انواع غلطک ها و پوشش های لاستیکی و پلی یورتان، رابرلاینینگ مخازن و لوله ها و تولید چسب های نوار نقاله و سیم جوش فعالیت دارد ،شرکت توکا رنگ فولاد سپاهان به عنوان یک شرکت دانش بنیان با تولید انواع رنگ های صنعتی کویل کوتینگ ، رنگهای ضد خش ، رنگهای مخصوص لوازم خانگی و پوشش های اپوکسی و همچنین تولید رزین از برندهای مطرح این صنعت و این گروه می باشد  و همچنین شرکت توکا پارسیان پیشرو نیز به عنوان یکی دیگر از شرکتهای دانش بنیان مجموعه در حوزه احداث و طراحی تصفیه خانه های صنعتی و بعنوان تنها تولید کننده فیلترهای اولترافیلتراسیون  فعالیت مینماید  .
 1. گروه پیمانکاری که نقش قابل توجه ای در دوران ساخت  و پس از آن در طرحهای توسعه مجتمع فولاد مبارکه داشته است شامل : شرکت بهسازان صنایع خاورمیانه با نقش پررنگی در تعمیر و نگهداری خطوط و کوره های مجتمع فولاد مبارکه و فولا د هرمزگان  ، شرکت توکا سبزبا دارا بودن بزرگترین ناوگان خودروهای سبک در کشور و همچنین در حوزه نگهداری فضای سبز و هتلداری ، شرکت توکا EPC با سابقه طولانی در زمینه ساخت و همچنین اجرای طرحهای توسعه فولاد مبارکه بصورت کلید در دست ، شرکت توکا بتن با تجربه بالا در زمینه زیر ساخت های صنعت فولاد وتولید بتن های خاص ، شرکت توکا نیرو نیز به عنوان تامین کننده نیروی انسانی ساده و متخصص و همچنین نیروهای حفاظتی در این گروه جای دارند.
 1. گروه بازرگانی در زمینه بازرگانی داخلی و خارجی فعال بوده که در گروه میتوان از شرکت توکا تدارک و فولاد کالا ( فوکا ) با پیشرفته ترین تکنولوژی فرآوری قراضه ، تأمین قراضه و سایر اقلام و لوازم یدکی مورد نیاز صنعت فولاد اشاره کرد ، شرکت صنایع برش ورق های فولادی مبارکه به عنوان یکی از برترین سرویس سنترهای محصولات فولاد مبارکه جای دارد ، همچنین شرکت آینده بهتر نیز در این گروه به فعالیت می پردازند.
 1. درگروه مالی شرکت توسعه توکا با چشم انداز تبدیل به گروه خدمات بازار سرمایه و تامین مالی و همچنین به عنوان مشاور و سرمایه گذار در بازار سرمایه فعال می باشد. ، کارگزاری باهنر از دیگر شرکتهای این گروه به شمار می آید و عمدتا مباحث مربوط به راهبری سهام و پرتفوگردانی شرکت های زیر مجموعه  هلدینگ را بر عهده دارند.
 1. گروه معدنی نیز شامل شرکت تهیه و توزیع مواد اولیه استقلال سپاهان با ۳ معدن شهید نیلچیان در زمینه تولید آرژلیت و دولومیت و معدن آهک دهسرخ و دولومیت اسفه فعالیت مینمایند و همچنین شرکت راهبران فولاد در این گروه با دارا بودن معدن سنگ آهن  فعال می باشد که طرح های توسعه از جمله ایجاد خط کنستانتره را در دست بررسی  دارد.

شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد در راه رسیدن به جایگاه واقعی خود در صنعت فولاد کشور و همچنین رشد و توسعه آینده خود، اقدام به طراحی و برنامه ریزی جامعی در راه بازسازی تصویربیرونی  سازمان و برند خود داشته  تا به عنوان برترین هلدینگ لجستیکی صعنت فولاد به میهن اسلامیمان خدمت رسانی نماید  .

شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد هم اکنون در رتبه ۶۱ از صد شرکت برتر ایران جای دارد و در راه طولانی رشد و توسعه آینده خود، برنامه ریزی جامعی طرح نموده است و در این راه با بازسازی تصویر سازمان و هلدینگ سرمایه گذاری توکا فولاد، نام و نشان تجاری (برند) خود را به عنوان یکی از هلدینگ های برتر کشور مطرح سازد.

نظر به اینکه توکافولاد شامل سبدی از چندین شرکت با فعالیت های متنوع است، همواره از یک بازدهی مناسب برای سهامداران برخوردار است به ویژه اینکه با برنامه های توسعه که در دستور کار خود دارد یقیناً رشد بیشتری پیدا کرده و بازدهی فعالیت های آن افزایش خواهد یافت. این شرکت در سال ۱۳۹۹ برای محقق شدن افق توسعه خود اقدام به افزایش سرمایه از ۲۶۰۰ میلیارد ریال به ۴۰۳۰ میلیارد ریال نمود و همچنین در حال آماده سازی مقدمات ورود شرکتهای لاستیکها و غلطک های صنعتی میرکو و شرکت ایران ذوب به فرابورس می باشد.

  شرکت سرمایه گذاری توکافولاد ( سهامی عام ) با نام شرکت تولیدی کارکنان مجتمع فولاد مبارکه به عنوان یک شرکت سهامی خاص درتاریخ 67/3/17 تحت شماره 6124 در اداره ثبت شرکت های اصفهان به ثبت رسید وهم اکنون شرکت با نام شرکت سرمایه گذاری توکافولاد(سهامی عام) فعالیت های خود را ادامه می دهد . این شرکت درتاریخ 1380/8/8 نیز در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است . سرمایه شرکت در حال حاضر 4030 میلیارد ریال وتعداد سهامداران آن بیش از 60000 نفراست .

  آدرس

  اصفهان، خیابان سعادت آباد، خیابان ملاصدرا، خیابان ششم، پلاک12/1

  تلفن

  031-36680510
  031-36686212

  ایمیل

  info@tukaco.ir